MENU

Chcete se stát naším členem?

rozdeleni-kontrol

Příprava na tréninkovou Slepou lišku

nabor-1-bara-nahled

Bára 1. místo na ME 2015

nabor-2-dalibor-nahled

Dalibor 3× zlatý na ME žáků 2015, tady třetí

nabor-4-kuncovi-nahled

Nejmenší členové Ríša(6) a Erika(7) s rodiči

nabor-3-erika-nahled

Dalibor na soustředění učí Eriku

pohar-pratelstvi-2014-zavod-etapa-e1-010-nahled

Bětka na Poháru přátelství 2014

pohar-pratelstvi-2014-zavod-etapa-e2-033-nahled

Ondra na Poháru přátelství 2014

img-20151108-120202-nahled

Naši nejmladší na Velké Kunratické 2015

img-2388u-nahled

Martina Matoušková na Akademickém MČR 2015

Je to jednoduché! Stačí se předem ohlásit telefonicky nebo mailem nebo prostě přijít rovnou na trénink. Tréninky se konají v jarním a podzimním období, tj. od dubna do června a od září do října v lese a to v úterý od 17 hod v blízkých lesících a lesoparcích. Místa srazu se střídají, ale na webu jsou vždy potřebné informace předem. V zimním období probíhá trénink také jednou týdně v úterý ve vhodné školní tělocvičně na území Prahy 4. Zájemci nás mohou kontaktovat mailem nebo telefonem.
Jmenuji se Antonín Blomann, jsem předseda klubu, rozhodčí, trenér a také závodník.
Kontakt je tlf.: 603 144 224 a mail ablomann(at)seznam.cz.
O většinu tréninků se stará také trenérka paní Martina Matoušková.
Kontakt je tlf.: 603 734 373 a mail martina.bada(at)centrum.cz.
Průběžné aktuální informace o trénincích jsou vždy zveřejněny v části Tréninky na těchto stránkách.

Z činnosti FOX klubu Praha

FOX klub Praha je sportovní oddíl, jehož náplní je Radiový orientační běh – zkráceně ROB. Jsme členem Asociace ROB České republiky a ta patří do ČUS (dříve ČSTV). To je důležité mj. třeba kvůli hromadnému pojištění.

Co je to ROB?

Podstatou tohoto sportu je vyhledávání ukrytých vysílačů v terénu, tedy hlavně v lese. Závodníkům k tomu slouží speciální zaměřovací přijímač, který jim ukáže směr k hledanému vysílači a ze síly signálu mohou odhadnout vzdálenost. K lepší orientaci v terénu jim pomáhá buzola. Těch vysílačů může být až 5 a vysílají v pětiminutových cyklech, každý jen jednu minutu. Vyhrává ten, kdo najde v nejkratším čase všechny předepsané vysílače a doběhne do cíle. Ženy, juniorky a junioři hledají o jeden vysílač méně a děti začínají se dvěma vysílači.

Nábor nových členů.

Nové členy přijímáme celoročně bez ohledu na věk. Protože se však jedná o technický sport, nedoporučujeme přihlašovat děti, které ještě nechodí do školy. Vyjímkou mohou být mladší sourozenci školáků. A je vhodné začít na začátku školního roku.

Je to vhodné i pro „holky“?

Jistě, děvčata se v našem sportu uplatňují stejně dobře jako hoši, možná to mají i o něco snazší, protože přece jen jich není tolik, jako kluků. A že to mohou dotáhnout daleko, o tom svědčí např. výsledky reprezentantky Báry Matouškové (22), Šárky Antošové (21), Bětky Sobotové (14), Anetky Hendrichové (11), všechny z FOX-klubu.

Co je našim cílem?

Jde nám hlavně o rozumné využití volného času dětí. Nevyhledáváme tedy speciálně sportovní talenty, ale dáváme prostor každému, i těm dětem, které si myslí, že nejsou tak šikovné, nebo rychlé, jako jejich kamarádi. Protože jde o technický sport, kde se také musí přemýšlet a umět pracovat s radiem, mají šanci být úspěšní i ti, kteří nejsou zrovna sportovními talenty. Jedinými podmínkami jsou zájem o náš sport a pravidelná docházka na schůzky a placení členských příspěvků.

Jakou máme kvalifikaci pro práci s dětmi?

I na to se rodiče často ptají a je správné, že se o to zajímají. Já jsem absolvoval dvouletý trenérský kurz na FTVS UK a jsem rozhodčí I. třídy. Ostatní mají kurzy trenérů III. třídy nebo rozhodčí II. a III. třídy. Doposud jsme neměli žádný vážnější problém ani úraz a o děti jsme se starali vždy svědomitě. Pravidelně absolvujeme školení.

A má-li někdo talet a dosahuje výborných výsledků?

Potom se mu dostane podpory v reprezentační přípravce, se kterou úzce spolupracujeme a ten, kdo má dobré výsledky, se dostane do žákovské a později dorostenecké reprezentace. Z našeho oddílu vzešlo několik úspěšných reprezentantů, z nichž nejúspěšnější v mužích je Vít Pospíšil, dvojnásobný mistr světa i Evropy. Bára Matoušková má z mistrovství Evropy 2015 1 zlatou a 2 stříbrné medaile a její bratr Dalibor má z mistrovství Evropy žáků v Polsku 2015 3 zlaté medaile. Naši nejmladší reprezentanti jsou Bětka Sobotová (14) a Anetka Hendrichová (11)

Co Vás to bude stát?

Tato otázka často rodiče trápí. Nebojte se, Vaše děti nepotřebují žádné drahé vybavení. Stačí jim starší sportovní oblečení, kterému už nevadí nějaká ta případná skoba od větve a sportovní boty vhodné do lesa. Radia a sluchátka jim půjčíme a oddílové poplatky jsou pro děti 150,– Kč a pro dospělé 400,– Kč na rok. Samozřejmě, že se neplatí hned, ale až po pár schůzkách, až se děti rozhodnou, že opravdu chtějí chodit a že je to baví.

Co za to nabízíme?

Kromě tréninků v přírodě, které jsou na podzim od září do října a na jaře od března do června, také náhradní sportovní vyžití v zimních měsících v pronajaté tělocvičně. V průběhu letních prázdnin pořádáme týdenní soustředění které se koná ve spolupráci s ostatními oddíly ROB v některém z vhodných rekreačních středisek. Obvykle se nám daří na náklady soustředění přispívat. Dále zapůjčení potřebné techniky zdarma a příspěvek na oddílový dres (není povinný). Zajištění účasti na závodech. Zpočátku to budou jen lehké závody v Praze a okolí. Ti opravdu dobří potom mohou jezdit na náročné soutěže po celé republice. Ty bývají dvoudenní a tak přibudou náklady na dopravu, ubytování a stravu. Ale i na to přispíváme z našich skromných prostředků.

Co to dětem přinese?

Technickou zručnost. K tomu, aby se mohly věnovat našemu sportu, musí se naučit pracovat se speciálními zaměřovacíni přijímači. A také se trochu naučí morseovku. Časem ale také zvládnou orientaci v lese podle mapy a buzoly, nebo i podle sluníčka a to už je užitečné pro celý život. Hlavně se ale postupně naučí samostatně se rozhodovat a spoléhat se sami na sebe, umět si rozvrhnout síly a nebát se v lese, nebát se v cizím prostředí. Pochopí, co je to kamarádství a férové chování. A to jsou věci, které se jim budou hodit celý život.

Jaké mají děti perspektivy?

Největší perspektivou je, že budou účelně využívat svůj volný čas na zdravém vzduchu většinou v lese. Mohou získat dobré kamarády, někdy na celý život. Ti nadanější poznají zajímavé terény po celé republice. A ti nejhouževnatější a nejnadanější mohou časem reprezentovat naši republiku i v zahraničí. Pravidelně se konají mistrovství Evropy žáků a mistrovství Evropy a světa s účastní kolem 40 států. Náš sport se běhá skoro v celé Evropě, potom v Asii a začíná i v USA. V roce 2015 se konalo mistrovství Evropy v Mariánských lázních. Televizní záběry najdete jistě na internetu. Naši reprezentanti získali nejvíc medailí, celkem 64.

Něco z historie FOX – klubu

Náš oddíl jsem založil v r. 1997. Ale již mnohem dříve se někteří věnovali tomuto sportu, z počátku nazývanému „Hon na lišku“ (proto ten FOX klub), pod Svazarmem. První tréninky začaly již v r. 1981. Když byl v r.1989 Svazarm zrušen, některé sportovní oddíly se udržely a s nimi i ten náš, s názvem FOX-klub Praha tehdy pod ČSTV (dnes ČUS). Děti přicházely, mnohé odešly, jiné postupně rostly a dnes jsou to dospělí lidé, kteří zůstali věrní svému koníčku a přivedli i své děti. Někteří dosáhli významných sportovních úspěchů, ale většina to má jako zábavu. Závodů se nejen účastníme, ale také je pořádáme.

Co závěrem?

Snad jsem napsal vše, co by Vás mohlo zajímat. Pokud ne, můžete mi zavolat nebo napsat, zeptat se a já Vám rád odpovím. Spolupráce s rodiči je pro nás důležitá a jakákoliv pomoc z Vaší strany je vítaná. Více se dozvíte na našich webových stránkách www.foxklub.cz. Těším se na případné setkání s Vámi, přijďte na kterýkoliv trénink.

Ing.Antonín Blomann, tel. 603 144 224


Podporují nás:

AROB ČR MŠMT Česká unie sportu MČ Praha 12
© 2005 ÷ 2024 Fox-klub Praha
RS2 Upraveno